Andrzej i Agata Dudowie na koronacji. Pierwsza dama w pastelach i z fascynatorem. Elegancko i klasycznie

Polska para prezydencka znalazła się na liście gości zaproszonych na koronację króla Karola III. Andrzej i Agata Dudowie do Wielkiej Brytanii przyjechali już dzień przed ceremonią.

6 maja tego roku to dzień, który na stałe zapisze się nie tylko w historii Wielkiej Brytanii, ale też całego świata. Król Karol III, który funkcję brytyjskiego monarchy pełni już od września ubiegłego roku, gdy pożegnaliśmy królową Elżbietę II, oficjalne zostanie koronowany. Choć nowy władca tronu zapowiedział spore zmiany i znaczne cięcia budżetowe, wydarzenie odbędzie się z wielką pompą, a na ten ważny moment od wielu dni przygotowuje się cały Londyn.

Polska para prezydencka na koronacji króla Karola III

Zagraniczne media donosiły, że król Karol III listę gości chciał ograniczyć do minimum, a rzekomo podczas oficjalnych spotkań miał ją nawet kilkukrotnie podrzeć. Ostatecznie na wydarzenie zaproszono ok. dwóch tysięcy dwustu osób, wśród których znajdują się członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, przedstawiciele Kościoła anglikańskiego, najważniejsi brytyjscy politycy, a także głowy państw oraz członkowie rodzin królewskich i książęcych z innych krajów. Łącznie na liście znaleźli się przedstawiciele 203 krajów z całego świata. Wśród nich znalazła się również polska para prezydencka, która do Wielkiej Brytanii przyjechała już 5 maja. Jak czytamy na Twitterze Kancelarii Prezydenta „na zaproszenie króla Andrzej Duda z małżonką wzięli udział w przyjęciu w Pałacu Buckingham w związku z uroczystościami koronacyjnymi”.

Można sądzić, że – pewnie jak jak pozostali przedstawiciele państw – Agata i Andrzej Dudowie nie mieli miejsc zbyt blisko króla, ponieważ nie było ich widać podczas transmisji. Zdjęcie prezydenckiej pary uchwycił jednak fotograf, gdy zmierzali na swoje miejsca w opactwie westminsterskim. Andrzej Duda wybrał klasyczny czarny garnitur, a jego małżonka założyła sukienkę trzy czwarte, na którą narzuciła taliowany płaszcz z jednym guzikiem. Całość dopełniła szpilkami i fascynatorem z siatki.

Andrzej Duda koronację planuje wykorzystać do politycznych spotkań

Polski prezydent zapowiedział jednak, że przyjazd do Wielkiej Brytanii nie będzie poświęcony wyłącznie koronacji króla Karola III, a podczas oficjalnej wizyty zaplanowano także kilka spotkań. „Udział przywódców innych państw w wydarzeniach w Londynie będzie okazją do rozmów natury politycznej, w tym kwestii bezpieczeństwa, relacji politycznych i gospodarczych” – oświadczono za pośrednictwem Twittera.

Więcej na stronie plotek.pl