Marka Dorota Goldpoint została stworzona ponad 9 lat temu z miłości do piękną i pasji do tworzenia. Ideą marki było zaproponowanie kobietom dojrzałym po 40 roku życia mody, która będzie uniwersalnie ponadczasowa, nowoczesna zawierająca jednocześnie aktualne trendy. Marka wykreowała kilka linii m.in. biznesową, koktajlową, wieczorową, codzienną i plażową. Dziś będziemy bliżej przyglądać się modzie biznesowej.
Świat mody biznesowej to trzy kolory – dominuje czerń, która jest wybierana przez większość kobiet, głęboki granat i eleganckie odcienie szarości, a zwłaszcza grafit. Zestawienie czerni i bieli króluje, tak jak zostało to zaprezentowane łącząc głęboką czerń spódnicy z lekką białą bluzką. Natomiast w letnich klimatach kolory rozjaśniają się, tworząc modowe kolarze. Prezentowane stylizacje są nowoczesne zachowując, jednak podstawę klasyki, która nadaje stylizacjom elegancji i klasy.
Poza kolorem nie bez znaczenia jest również tkanina z której wykonana jest dana kreacja. Do stylizacji biznesowych, garsonek i garniturów, doskonale sprawdza się sztywniejsza krepa wełniana, natomiast sukienki najlepiej układają się, gdy wykonane są z miękkiej dobrze układającej się żorżety wełnianej.
W biznesie ubiór pełni wiele ważnych funkcji: powinien odzwierciedlać zajmowane stanowisko w strukturze danej organizacji, być zgodny z wizerunkiem danej osoby, a także być dopasowany do rodzaju sylwetki i wieku.
Dobór ubrań musi uwzględniać proporcję sylwetki. W zależności od tego czy mamy do czynienia z sylwetką gruszki, z szerszymi biodrami, jabłka z szczupłymi nogami i pełniejszą górą, czy klasycznej klepsydry, ubiór powinien podkreślać atuty sylwetki, jednocześnie tuszując jej mankamenty. W biznesie indywidualny styl, czyli dobrze ukształtowany wizerunek jest jednym z podstawowych elementów sukcesu.
W środowisku biznesowym neutralność w kwestii kobiecej seksualności jest priorytetem, dlatego warto zachować powściągliwość i nie epatować zbytnio seksualnością, bo zwykle jest to jednoznacznie odbierane. Spódnica i sukienka powinny sięgać okolicy kolan, należy unikać zbyt głębokiego dekoltu oraz przezroczystości. W dobrym tonie jest nosić cienkie rajstopy i zakrywające stopy buty. Włosy powinny być minimalistycznie uczesane, bez zbędnych udziwnień. Stylizacja w biznesie to sztuka wyrażania swojej osobowości, tworzenia wizerunku zarówno dla prezeski, jak i pracownika zespołu. Po okresie pandemii zauważalne jest luzowanie się reguł dotyczących ubioru, zwiększając swobodę wyboru. Kobiety w biznesie coraz śmielej łączą garnitury z adidasami, podkreślając tym samym nowoczesność i indywidualność. Uważam jednak, że jest to tendencja chwilowa, ponieważ moim zdaniem biznes wymaga zachowania formalnych zasad ubioru.
Kobieta biznesu powinna zadbać o subtelny makijaż, sprowadzając go do niezbędnego minimum. Kolorowy szal czy chusta mogą stanowić doskonałe uzupełnienie, rozświetlając twarz. Zalecałabym minimalizm, który świadczy o profesjonalizmie. Uwaga naszych rozmówców powinna być zwrócona na naszą postawę i profesjonalizm a nie na nieadekwatność stroju.
Tworzenie spójnego wizerunku, czyli własnego stylu biznesowego jest procesem o który w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać. Pamiętajmy, że kluczową rolę odgrywa poznanie siebie, praca nad zbudowaniem samoświadomości oraz integrowanie różnych sfer życia. Kiedy te elementy są spójnie połączone, ubieranie staje się intuicyjnie proste. Dążenie do spójności w tworzeniu własnego stylu jest procesem budowania własnego biznesowego DNA.