Wielki Gatsby w Juracie czyli 90. urodziny Juraty

Fotografia: Jacek Kurnikowski / AKPA

W 2021 roku Jurata obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia. Z tej okazji, w sobotę 24. lipca na molo w Juracie odbyła się uroczystość związana z okrągłą rocznicą istnienia kurortu. W loży zasiedli znani i lubiani, a na scenie pojawili się znakomici artyści. Wydarzenie obserwowali także licznie zgromadzeni mieszkańcy i turyści spędzający w Juracie swoje wakacje.

Wielki Gatsby w Juracie

Obchody jubileuszu Juraty utrzymane były w stylu pięknych lat 20. minionego wieku, a swoim przebiegiem oraz aranżacją nawiązywały do splendoru minionych czasów, tak wspaniale opisanych przez Francisa Scotta Fitzgeralda w powieści „Wielki Gatsby” (ang. The Great Gatsby), zekranizowanej w 2013 r. przez Baza Luhrmanna, w kinowym hicie o tym samym tytule.

Nawiązanie to nie było przypadkowe, gdyż początki Juraty sięgają właśnie dwudziestolecia międzywojennego i choć kolejne „urodziny” kurortu liczone są od pierwszego sezonu turystycznego mającego tu miejsce w 1931 r., to pomysł na stworzenie „polskiego Palm Beach”  narodził się właśnie w latach dwudziestych XX w.

Gości  zaproszonych do sektora zamkniętego oraz artystów scenicznych obowiązywał także dress code w stylu Wielkiego Gasby’ego.

Wyjątkowi goście i tłumy widzów

Uroczystość zgromadziła tłumy turystów, którzy spędzali swoje wakacje w Juracie i bez których obchody 90. urodzin kurortu nie miałyby tak mocnego wydźwięku.

Niestety, z uwagi na ograniczoną przestrzeń na jakiej zorganizowano galę, wstęp na imprezę mieli wyłącznie goście z zaproszeniami imiennymi, a pozostali widzowie musieli zadowolić się widokiem z oddali.

Taki sposób organizacji wydarzenia napotkał  negatywny odbiór ze strony mieszkańców Juraty oraz obecnych w tym czasie turystów, którym udział w wydarzeniu został mocno ograniczony. Dyskusje na ten temat w Internecie nie milkną, a ludzie nie kryją oburzenia z powodu uniemożliwienia udziału w obchodach tego ważnego jubileuszu.

Na uroczystość zostały zaproszone osoby, które od lat związane są z Juratą i tak jak my pałają miłością do tego miejsca. W uroczystości brała udział Pani Danuta Kowalska – jedna z najstarszych mieszkanek Juraty oraz córka jednego z udziałowców spółki Jurata S.A. Na widowni nie mogło zabraknąć burmistrza gminy Jastarnia – Tyberiusza Narkowicza, a także dyrektora MOKSiR w Jastarni – Marty Balickiej, którzy byli organizatorami wydarzenia.

Plejada gwiazd w loży i na scenie

W pierwszym rzędzie zasiedli właściciele Hotelu Bryza – Zbigniew Niemczycki z małżonką Katarzyną Frank-Niemczycką, a także Michał Niemczycki z małżonką Anną Czartoryską-Niemczycką.

Stylistka Agaty Kornhauser-Dudy zaprezentowała letnią kolekcję strojów, które można nabyć w Jej jurackim butiku przy ul. Ratibora.

Prezentacja odbyła się przy akompaniamencie kwintetu smyczkowego Sonic Quintet.

Irena Santor w Juracie: „Czym jest 90 lat dla młodej kobiety?”

Obchody jubileuszu, ukoronował występ Pierwszej Damy polskiej sceny muzycznej – Ireny Santor, która zaśpiewała utwór „Już nie ma dzikich plaż” (tekst: Krzysztof Logan-Tomaszewski, muz. Ryszard Seremeta), a który na przestrzeni lat stał się nieformalnym „hymnem” Juraty.

Pani Irena oficjalnie pożegnała się ze sceną, niemniej z uwagi na swoją wielką miłość do Juraty – po zaproszeniu Doroty Goldpoint, zgodziła się wystąpić ponownie, w tak wyjątkowych okolicznościach.

Piosenkarka zażartowała, określając siebie „rówieśniczką” Juraty i dodając: „…ale czym jest 90 lat dla młodej kobiety…?„. Jednocześnie obiecała, że wystąpi ponownie na kolejnych urodzinach naszej cudownej miejscowości, na co z wielką nadzieją czekamy.

Organizatorzy

Organizatorami wydarzenia byli Tyberiusz Narkowicz – burmistrz gminy Jastarnia oraz znana projektantka mody – Dorota Goldpoint, wraz z fundacją „Serce nie ma zmarszczek”, której jest prezesem. Współorganizatorem był Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Jastarni, na czele z jego dyrektorem – Martą Balicką.

Dorota Goldpoint od lat związana jest z Juratą, a Jej miłość do tego miejsca oddaje zaangażowanie, z jakim poświęca się promocji miasteczka. W ubiegłym roku Projektantka otworzyła w Juracie swoją pierwszą kawiarnię – Goldpoint Zone, a kilka lat wcześniej także swój butik, w którym osobiście obsługuje klientki, spędzając w Juracie niemalże cały sezon wakacyjny każdego roku.

To nie była pierwsza rocznica Juraty z udziałem Doroty Goldpoint. 5 lat wcześniej, z okazji 85-lecia istnienia kurortu, Projektantka także brała udział w organizacji obchodów, które podobnie jak w tym roku uświetnione były autorskim pokazem mody.

Głównym sponsorem wydarzenia był Bank Gospodarstwa Krajowego BGK.

Pośród partnerów organizacyjnych  znaleźli się  Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, obchodzący w tym roku (2021) swoje 65. urodziny oraz hotel Bryza Resort & Spa w Juracie.

Artykuł jest dostępny na stronie twojajurata.pl