Warszawska Opera Kameralna: Gala finałowa 29 Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie

7 lipca odbyła się niezwykła Gala finałowa 29 Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie. W rolę Mozarta wcielił się wspaniały Marcin Cejrowski, chociaż na początku uwierzyliśmy, że sam Mozart pojawił się na Gali. Nie zabrakło owacji na stojąco, bisów oraz słów uznania prosto z serc wspaniałej widowni.

Cudowna Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Ambasadorka Projektu ,,The Inner Power” wystąpiła na Gali w czarnym fraku, projektu Doroty Goldpoint, w którym prezentowała się niezwykle pięknie i elegancko.

Słuchacze mogli rozpoznać znane arie, genialne mozartowskie ansamble, piękno melodyki, żywość rytmów oraz specyficznie stonowaną mozartowską lirykę. Wszystkie te walory obok mistrzostwa interpretacji wokalno-instrumentalnej były jednym z ważnych elementów koncertu galowego. Kolejnym punktem odniesienia był dramat operowy: akcja i sceniczne „dzianie się” dzieła operowego. Stąd w programie koncertu znalazły się całe sceny zaczerpnięte z oper, np.: pokazujące bardzo barokowe jeszcze pojawienie się potwora morskiego (Ideomeneo Finał II Aktu); dynamiczny, ujęty w typowym dla Mozarta układzie „łańcuchowym” finał z IV Aktu Wesela Figara, scena pojedynku z Komnadorem z I Aktu Don Giovanniego czy emocjonujący ale i zabawny finał z I Aktu Czarodziejskiego fletu.

Stefan Plewniak przygotował program, którym poprowadził słuchaczy w świat mozartowskich oper. Poszczególne dzieła sceniczne prezentowane były w formie wyboru arii, ansambli i chórów. Wszystko to z udziałem wybitnych solistów, znakomitego zespołu wokalnego Warszawskiej Opery Kameralnej oraz orkiestry MACV.